A falu jelene, kultúrája
Kölesd ismét fejlődésnek indult falu. Ma 1700 fő él itt, református, evangélikus, katolikus felekezetűek, a sorrend a gyülekezetek nagyságát is jelzi. Kölesden a református és evangélikus templom, valamint a Kismegyeháza műemlék jellegű. A Kismegyeháza előtt található a Pichler Győző Kossuth párti képviselő által adományozott és 1897-ben felállított Kossuth szobor. (Tolna megye első köztéri Kossuth szobra) A Kismegyeháza, ma Művelődési Ház Borok Háza itt állandó képtár és honismereti kiállítás működik mai magyar képzőművészek alkotásaiból, az egykori gr. Apponyi kastély csoportok fogadására alkalmas! A település jó bortermelői adottságokkal rendelkezik, kiváló fehér és vörös borok vannak a gazdák pincéiben. Kölesd a Tolnai Borvidék központja, borútállomás!
Kölesden egy mezőgazdasági és egy kereskedelmi szövetkezet tevékenykedik, további 69 fő egyéni vállalkozó dolgozik a kereskedelem és a szolgáltatások területén. Kialakult idegenforgalom nincs, de rokoni, családi alapon működik. Népművészetében érdekesség a kölesdi fehéren fehér hímzés, amelyet a hímző szakkör ma is ápol.
A falu szilárd burkolatú utakkal jól el van látva, a közlekedés jó, a legközelebbi vasútállomás Kölesd-Alsótengelic 8 km-re van. Az önkormányzat gyermek és felnőtt háziorvosi, valamint fogorvosi körzetet működtet. A rendelők jól fel vannak szerelve. Az egészségügyet szolgálja a korszerűen felszerelt gyógyszertár! A községben gyermek és felnőtt sportkör működik a labdarúgásra korlátozódó tevékenységgel.
|